MSMBJ70CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
DO-214AA, SMB
MSMBJ70CAE3
DigiKey Part Number
1086-8160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBJ70CAE3
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMBJ70CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A