MSMBJ6.5AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
DO-214AA, SMB
MSMBJ6.5AE3
DigiKey Part Number
1086-8138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBJ6.5AE3
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMBJ6.5AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A