Image for MSMBG16CA/TR is not available
MSMBG16CA/TR
DigiKey Part Number
MSMBG16CA/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBG16CA/TR
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A