MSMBG120A
DigiKey Part Number
1086-7817-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBG120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMBG120A Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A