MSCSM120TLM50C3AG
MSCSM120TLM50C3AG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120TLM50C3AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120TLM50C3AG
Description
MOSFET 4N-CH 1200V 55A SP3F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 55A (Tc) 245W (Tc) Chassis Mount SP3F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.7V @ 1mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
137nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990pF @ 1000V
Part Status
Active
Power - Max
245W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Three Level Inverter)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
55A (Tc)
Supplier Device Package
SP3F
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 40A, 20V