MSCSM120SKM31CTBL1NG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120SKM31CTBL1NG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120SKM31CTBL1NG
Description
PM-MOSFET-SIC-SBD-BL1
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 79A 310W Chassis Mount
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3020 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
310W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V