MSCSM120AM31TBL1NG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120AM31TBL1NG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120AM31TBL1NG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 79A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 79A 310W Chassis Mount
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 3mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3020pF @ 1000V
Part Status
Active
Power - Max
310W
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N Channel (Phase Leg)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
79A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V