MSCGLQ50H120CTBL2NG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
IGBT Module Full Bridge 1200 V 110 A 375 W Chassis Mount
MSCGLQ50H120CTBL2NG
DigiKey Part Number
150-MSCGLQ50H120CTBL2NG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCGLQ50H120CTBL2NG
Description
IGBT MODULE 1200V 110A 375W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
25 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
2.77 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Full Bridge
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
110 A
Package / Case
Module
Power - Max
375 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 50A