Image for MSCGLQ100X065CTYZBNMG is not available
MSCGLQ100X065CTYZBNMG
DigiKey Part Number
150-MSCGLQ100X065CTYZBNMG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCGLQ100X065CTYZBNMG
Description
IGBT MODULE 650V 150A 400W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 650 V 150 A 400 W Chassis Mount
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 100A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
50 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
490 pF @ 25 V
Part Status
Active
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Configuration
Three Phase Inverter with Brake
NTC Thermistor
Yes
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Mounting Type
Chassis Mount
Power - Max
400 W