MSCDC450A120AG-VIEW-B
MSCDC450A120AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC450A120AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC450A120AG
Description
DIODE MODULE SIC 1200V 450A SP6
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 1200 V 450A Chassis Mount Module
Category
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Manufacturer
Microchip Technology
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 mA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SP6
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
450A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 450 A