MSC2X50SDA170J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 2 Independent 1700 V 50A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
MSC2X50SDA170J
DigiKey Part Number
150-MSC2X50SDA170J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC2X50SDA170J
Description
DIODE MOD SIC 1700V 50A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Manufacturer
Microchip Technology
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1700 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Supplier Device Package
SOT-227 (ISOTOP®)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
50A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A