MSC025SMA120SDT/R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
New Product
N-Channel 1200 V 129A (Tc) 749W (Tc) Surface Mount TO-263-7
MSC025SMA120SDT/R
DigiKey Part Number
150-MSC025SMA120SDT/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC025SMA120SDT/R
Description
MOSFET SIC 1200 V 25 MOHM TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+23V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3633 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
749W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V
Supplier Device Package
TO-263-7
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V