MSC010SDA070BCT
DigiKey Part Number
150-MSC010SDA070BCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC010SDA070BCT
Description
DIODE ARRAY SIC 700V 24A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 700 V 24A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Manufacturer
Microchip Technology
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
700 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
24A