Image for MSASC150W100LX/TR is not available
MSASC150W100LX/TR
DigiKey Part Number
150-MSASC150W100LX/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASC150W100LX/TR
Description
DIODE SCHOTT 100V 150A THINKEY3
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 150A Surface Mount ThinKey™3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
925 mV @ 150 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 100 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
ThinKey™3
Current - Average Rectified (Io)
150A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C