MRT130KP295CA
DigiKey Part Number
MRT130KP295CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT130KP295CA
Description
TVS DIODE 295VWM 460VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
460V Clamp 282A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
282A
Mfr
Power - Peak Pulse
130000W (130kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
295V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
460V