Image for MRT130KP275CVE3/TR is not available
MRT130KP275CVE3/TR
DigiKey Part Number
150-MRT130KP275CVE3/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT130KP275CVE3/TR
Description
TVS DIODE 275VWM 400VC CASE5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400V Clamp 292A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-5A
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
292A
Mfr
Power - Peak Pulse
130000W (130kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
275V (Max)
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
400V