MRT100KP90A
DigiKey Part Number
1086-7789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP90A
Description
TVS DIODE 90VWM 178VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
178V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP90A Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)