MRT100KP85CA
DigiKey Part Number
1086-7787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP85CA
Description
TVS DIODE 85VWM 166VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
166V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP85CA Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
166V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)