MRT100KP75A
DigiKey Part Number
1086-7777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP75A
Description
TVS DIODE 75VWM 147VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
147V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP75A Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
147V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)