MRT100KP70CA
DigiKey Part Number
1086-7775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 138VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
138V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP70CA Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
138V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)