MRT100KP70AE3
DigiKey Part Number
1086-7774-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP70AE3
Description
TVS DIODE 70VWM 138VC CASE 5A
Detailed Description
138V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRT100KP70AE3 Models
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
138V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)