MRT100KP54CA
DigiKey Part Number
1086-7759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 106VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
106V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP54CA Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
106V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)