MRT100KP48CA
DigiKey Part Number
1086-7751-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 94.3VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
94.3V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP48CA Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
94.3V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)