MRT100KP40CA/TR
DigiKey Part Number
150-MRT100KP40CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP40CA/TR
Description
TVS DIODE 40VWM 78.6VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78.6V Clamp 1273A (1.273kA) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Category
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
78.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1273A (1.273kA)