MRT100KP40AE3
DigiKey Part Number
1086-7738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 78.6VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78.6V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP40AE3 Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
78.6V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)