MRT100KP350A
DigiKey Part Number
1086-7729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRT100KP350A
Description
TVS DIODE 350VWM 690VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
690V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MRT100KP350A Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Voltage - Breakdown (Min)
389V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
690V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)