MQ1N8150
DigiKey Part Number
MQ1N8150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MQ1N8150
Description
TVS DIODE 7.5VWM 13.5V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.5V Clamp 11.1A Ipp Tvs Diode Through Hole A, Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
A, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
8.65V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.5V