MPLAD7.5KP48AE3
DigiKey Part Number
MPLAD7.5KP48AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD7.5KP48AE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC MINIPLAD
Detailed Description
77.4V Clamp 97A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
97A