MPLAD7.5KP17AE3
DigiKey Part Number
MPLAD7.5KP17AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD7.5KP17AE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC MINIPLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 272A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
272A