MPLAD6.5KP45CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
72.7V Clamp 89A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD6.5KP45CAE3
DigiKey Part Number
MPLAD6.5KP45CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP45CAE3
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPLAD6.5KP45CAE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
89A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V