MPLAD6.5KP43CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
69.4V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD6.5KP43CA
DigiKey Part Number
MPLAD6.5KP43CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP43CA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPLAD6.5KP43CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V