MPLAD6.5KP43A
DigiKey Part Number
MPLAD6.5KP43A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP43A
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Detailed Description
69.4V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD6.5KP43A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V