MPLAD6.5KP18CA/TR
DigiKey Part Number
150-MPLAD6.5KP18CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP18CA/TR
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 223A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
223A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V