MPLAD6.5KP11A
DigiKey Part Number
MPLAD6.5KP11A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD6.5KP11A
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD
Detailed Description
18.2V Clamp 358A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD6.5KP11A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
358A
Mfr
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V