MPLAD36KP64A
DigiKey Part Number
MPLAD36KP64A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP64A
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD
Detailed Description
103V Clamp 350A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
350A