MPLAD36KP48CAE3
DigiKey Part Number
MPLAD36KP48CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP48CAE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Detailed Description
77.4V Clamp 466A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
466A