MPLAD36KP36CA
DigiKey Part Number
MPLAD36KP36CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Detailed Description
58.1V Clamp 620A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
620A