MPLAD36KP36A/TR
DigiKey Part Number
150-MPLAD36KP36A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP36A/TR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 620A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Type
Zener
Qualification
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
620A