MPLAD36KP33CAE3
DigiKey Part Number
MPLAD36KP33CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP33CAE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 676A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
676A