MPLAD36KP33CA/TR
DigiKey Part Number
150-MPLAD36KP33CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP33CA/TR
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 676A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Type
Zener
Qualification
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
676A