MPLAD36KP30AE3
DigiKey Part Number
MPLAD36KP30AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP30AE3
Description
TVS DIODE 30VWM 48.8VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.8V Clamp 738A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
738A