MPLAD36KP18A
DigiKey Part Number
MPLAD36KP18A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP18A
Description
TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
Detailed Description
30.8V Clamp 1169A (1.169kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1169A (1.169kA)