MPLAD36KP180AE3
DigiKey Part Number
MPLAD36KP180AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD36KP180AE3
Description
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
Detailed Description
291V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
291V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A