MPLAD30KP78A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
126V Clamp 240A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD30KP78A
DigiKey Part Number
MPLAD30KP78A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD30KP78A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC PLAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD30KP78A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
240A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V