MPLAD30KP350A
DigiKey Part Number
1086-7436-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD30KP350A
Description
TVS DIODE 350VWM 564VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
564V Clamp 53A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD30KP350A Models
Category
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Voltage - Breakdown (Min)
389V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
564V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53A