MPLAD30KP300CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
483V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD30KP300CA
DigiKey Part Number
MPLAD30KP300CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD30KP300CA
Description
TVS DIODE 300VWM 483VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD30KP300CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
333V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
483V