MPLAD30KP16A
DigiKey Part Number
MPLAD30KP16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD30KP16A
Description
TVS DIODE 16VWM 27.2VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.2V Clamp 1101A (1.101kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD30KP16A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1101A (1.101kA)
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.2V