MPLAD30KP16A/TR
DigiKey Part Number
150-MPLAD30KP16A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD30KP16A/TR
Description
TVS DIODE 16VWM 27.2VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.2V Clamp 1101A (1.101kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1101A (1.101kA)