MPLAD18KP64CA
DigiKey Part Number
MPLAD18KP64CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP64CA
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD
Detailed Description
103V Clamp 175A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
175A