MPLAD18KP58CA
DigiKey Part Number
MPLAD18KP58CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Detailed Description
93.6V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A